مهریه عندالاستطاعه

وکیل پایه یک در مشهد

 مهریه عندالاستطاعه

در ابتدا قبل از اینکه در مورد مهریه عندالاستطاعه سخن بگوییم انواع مهریه و به مقدمه‌ای راجب مهریه می‌ پردازیم مهریه یکی از حقوق زنان است که هم در فقه و هم قانون پیش‌بینی شده است هنگامی که عقد نکاح واقع می‌شود چه به صورت نکاح دائم و چه به صورت نکاح موقت زن مالک مهریه خواهد شد و هر زمان که بخواهد می‌تواند آن را مطالبه کند.

مهریه انواع مختلفی دارد که عبارتند از :

بر اساس زمان تعیین: مهرالمسمی، مهرالمثل، مهرالمتعه، مهرالسنه
بر اساس نحوه پرداخت: عندالمطالبه،عند الاستطاعه که مبحث ما در مورد مهریه عندالاستطاعه می باشد.

مهریه عندالاستطاعه تعریف و خصوصیات

همانطور که مستحضر هستید به موجب ماده ۱۰ قانون مدنی تمامی قراردادهایی که بین طرفین منعقد می شود به شرط اینکه خلاف قانون نباشد معتبر است.پس در مورد پرداخت مهریه، زن و شوهر میتوانند پرداخت آن را منوط به استطاعت یا توانایی مالی مرد قرار دهند. یعنی این که هر وقت که مرد استطاعت یا توانایی مالی داشت مهریه زن را بپردازد.پس زمانی که پرداخت منوط به استطاعت مرد یا مرد توانایی مالی پرداخت مهریه را داشته باشد می گوییم که این نوع مهریه مهریه عندالاستطاعه می باشد. و در غیر این صورت نمی‌توان مرد را مجبور به پرداخت مهریه کرد و بار اثبات استطاعت مرد هم با زن می باشد.
نکته: باید توجه داشت که مال معرفی شده از جانب زن نباید جزء مستثنیات دین باشد پس زمانی که زن مالی به جز مستثنیات دین از مردم معرفی می کند میتواند مهریه خود را دریافت کند که مال معرفی شده باید به دادگاه و اجرای ثبت برای توقیف معرفی شود.

آیا مهریه عندالاستطاعه را به صورت قسطی می توان پرداخت کرد؟

زمانی که زوجه اقدام به طرح دعوا برای مهریه خود می کند دادگاه خانواده در صورت استطاعت مالی زوج حکم به پرداخت مهریه صادر میکندحال اگر زوج درخواست اعسار کند دادگاه وضعیت مالی او را مورد بررسی قرار میدهد و اگر دادگاه استطاعت مرد را مورد تایید قرار دهد و ببیند که مرد توانایی پرداخت مهریه را داراست مهریه را تقسیط می کند پس امکان قسطی کردن مهریه عندالاستطاعه وجود دارد.

گرفتن مهریه عندالاستطاعه

برای گرفتن این مهریه زوج باید دادخواست خود را بعد از درخواست اجرائیه و صدور گواهی ثبت بر عدم دسترسی به اموال زوج به دادگاه خانواده ارسال کند که البته پیشنهاد می‌شود برای تسریع در این امر حتماً با وکیل حرفه ای خانواده مشهد مشورت شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4004 602 0915