مجازات فالگیری و رمالی

مجازات فالگیری و رمالی

مجازات فالگیری و رمالی

در بسیاری از جوامع، فردی که از فالگیری، رمالی، یا دعانویسی به عنوان وسیله‌ای برای پیش‌بینی آینده یا انجام پیش‌گویی‌هایی که به نظر می‌آید ماورا طبیعی یا عجیب باشند، استفاده می‌کند، ممکن است در برخی موارد از افراد مورد تقدیر و توجه قرار گیرد. اما وقتی این افراد از این مهارت‌ها به عنوان وسیله‌ای برای کلاهبرداری یا فریب مردم استفاده می‌کنند، این به عنوان یک جرم محسوب می‌شود.

در اکثر جوامع، جرم‌هایی که به عنوان تقلب یا کلاهبرداری تشخیص داده می‌شوند، تحت قوانین مخصوصی قرار دارند و متخلفان ممکن است به مجازات‌های مختلفی محکوم شوند. می‌توانید از مراجع قضائی یا مشاوران حقوقی در جامعه خود مشورت بگیرید تا اطلاعات دقیقتری در مورد نحوه رسیدگی به این جرم و میزان مجازات‌های مرتبط با آن در منطقه شما دریافت کنید.

علاوه بر این، افراد می‌توانند از روش‌هایی مانند گزارش این جرم به ادارات انفرادی مرتبط با امور قانونی یا پلیس استفاده کنند. گزارش دقیق و شفاف موارد کلاهبرداری و فریب می‌تواند به مقابله با این نوع فعالیت‌های غیرقانونی کمک کند.

در نهایت، توجه به آگاهی‌های خود و دیگران نیز می‌تواند در پیشگیری از کلاهبرداری‌های مرتبط با پیش‌بینی آینده از طریق رمالی، فالگیری و دعانویسی مؤثر باشد.

در این قسمت برخی نکات مهم مرتبط با این مسائل را بیان می‌کنیم:

 1. عمل متقلبانه و فریب: برای تشخیص جرم کلاهبرداری، واقعیت استفاده از حیله و تقلب بسیار مهم است. اگر فرد به وسایل متقلبانه و رموز و فریب از جلب مال دیگری استفاده کند، در آن صورت این عمل به عنوان جرم کلاهبرداری در نظر گرفته می‌شود.
 2. رابطه سببیت: برای اثبات جرم کلاهبرداری، باید رابطه سببیت میان عمل متقلبانه و بردن مال دیگری وجود داشته باشد. این به این معناست که باید ثابت شود که اقدامات متقلبانه فرد منجر به بردن مال دیگری شده است.
 3. عمد و اراده: فرد مرتکب جرم کلاهبرداری باید اقدامات خود را با علم و اراده نسبت به تحقق جرم انجام داده باشد. این به این معناست که باید ثابت شود که فرد به خود سوءاستفاده و کلاهبرداری از طریق رمالی یا دعانویسی عمداً اقدام کرده است.
 4. متاثرسازی فرد قربانی: افرادی که از رمالی یا دعانویسی استفاده می‌کنند، معمولاً سعی دارند فرد قربانی را متاثرسازی کنند و او را به اعتقاد درستی آن‌ها ترغیب کنند. این نقطه نیز مهم است در تشخیص اینکه آیا عملیات کلاهبرداری واقعاً رخ داده است یا خیر.
 5. مشاوره حقوقی: در صورتی که افراد متهم به کلاهبرداری از طریق رمالی یا دعانویسی شوند، آن‌ها باید به مشاوران حقوقی مراجعه کنند تا مسائل حقوقی مرتبط با پرونده‌شان را بررسی کرده و به آنها راهنمایی کنند.

 

مجازات جرم فالگیری و رمالی

 • با توجه به ماده 104 قانون مجازات جرائم موضوع ماده 1 قانون تشدید در ایران، اگر کسی از کلاهبرداری یا جرائمی که مجازات کلاهبرداری درباره آن‌ها مقرر شده است، مرتکب شود و مبلغ اخذ شده از نصاب مقرر در ماده 36 قانون مجازات (که بر اساس شماره جدول ارزش افزوده مالیاتی تعیین می‌شود) بیشتر از 100 میلیون ریال نباشد، مجازات‌های حبس تعزیری درجه چهار تا درجه هشت برای این جرائم به نصف کاهش می‌یابد.

  این اصل به منظور کاهش مجازات در مواردی که مبالغ اخذ شده از قربانیان نسبت به نصاب مقرر کم باشد، اعمال می‌شود. این اقدام به نوعی به متهمان فرصتی می‌دهد تا از تقلیل مجازات بهره‌مند شوند. با این حال، در مواردی که مبلغ اخذ شده از قربانیان بیشتر از نصاب مقرر باشد، مجازات‌ها به شدت‌تر وارد می‌شود و ممکن است به حبس سنگین منجر شود.

 • اگر برخی قضات، اقداماتی مانند رمالی و فالگیری را به عنوان اقدامات کلاشی یا تکدی گری می‌دانند، این موضوع ممکن است به علت دیدگاه خاص و تفسیری آنها باشد. هرچند ممکن است در برخی حالات قضایی، دادگاه‌ها به این نکته توجه کنند که آیا عمل مرتکب به شدت تخصصی و به عنوان یک شغل انجام می‌شود یا خیر.

  در هر صورت، تشخیص نوع جرم و مجازات آن باید به مبنای قوانین و مقررات معتبر و معترف به آن کشور صورت گیرد. اگر قوانین کشور معینی اقدامات را به عنوان جرم کلاهبرداری تشخیص داده باشند و شرایط لازم برای اثبات این جرم فراهم باشد، دادگاه‌ها و قضات باید به این قوانین پایبند باشند.

 • در قانون مجازات اسلامی ایران، به بررسی جرم کلاشی و تعیین مجازات آن پرداخته شده است. ماده 712 از این قانون به مجازات افرادی که به عنوان فالگیر یا رمال به انجام اقدامات مشابه می‌پردازد. مطابق این ماده:
  1. برای افرادی که به عنوان فالگیر یا رمال اقدام به کلاهبرداری می‌کنند، مجازات حبس تا سه ماه تعیین می‌شود.
  2. اگر شخص مرتکب کلاهبرداری به عنوان فالگیر یا رمال باشد و در عین حال دارای توان مالی باشد (یعنی قادر به تعویض مالی از قبل به قربانیان نباشد)، علاوه بر مجازات حبس، تمامی اموالی که از طریق کلاهبرداری به دست آورده است، مصادره می‌شود.

  این ماده به منظور پیشگیری از جرائم کلاهبرداری از طریق فالگیری و رمالی تعیین شده است و تلاش دارد با تشدید مجازات به افرادی که از این روش‌ها برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند، جلوگیری کند. این اقدام به منظور حفظ حقوق افرادی است که به عنوان قربانیان این نوع جرائم ممکن است قرار بگیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4004 602 0915