شرایط طلاق زن حامله

شرایط طلاق زن حامله

شرایط طلاق زن حامله

در احکام مرتبط با طلاق و جدا سازی از همسر باردار در نظام حقوقی ایران، تفاوتی با طلاق در دیگر زمان‌ها وجود ندارد. اصلی‌ترین تفاوت در این مورد میان موارد بارداری و عدم بارداری زن، مدت زمانی است که باید گذر کند تا زن بتواند ازدواج مجدد داشته باشد. در زیر به برخی از جوانب مهم این موضوع پرداخته می‌شود:

 1. درخواست طلاق از طرف زن حامله:
  • زن در نظام حقوقی ایران می‌تواند درخواست طلاق از دادگاه کند. شرایط طلاق از طرف زن شامل داشتن وکالت در طلاق، عدم پرداخت نفقه از سوی شوهر، عسر و حرج زوجه، غیبت شوهر بیش از چهار سال است که در صورتی که او بتواند صحت این مسائل را به دادگاه ثابت کند، دادگاه حکم طلاق را صادر می‌کند.
 2. طلاق توافقی در دوران بارداری:
  • زوجین می‌توانند با توافق از یکدیگر جدا شوند و این توافق می‌تواند در زمینه‌های مهریه، حضانت و نفقه باشد. در تنظیم دادخواست طلاق توافقی تفاوتی میان شرایط جدا شدن از همسر باردار و زمانی که زن باردار نیست وجود ندارد. با این حال، در صورت حامله بودن زن، زوجین باید در مورد موارد مانند هزینه‌های زایمان، نفقه زن و حضانت فرزند توافق کنند.
 3. طلاق از طرف شوهر در زمان بارداری زن:
  • طبق قانون ایران، مرد می‌تواند هر زمان که اراده کند از دادگاه در خواست صدور گواهی عدم امکان سازش و طلاق کند، حتی اگر زن مخالفت کند. تفاوتی میان احکام طلاق در زمان حاملگی و غیر حاملگی وجود ندارد، و بنابراین مرد می‌تواند به شرط پرداخت حقوق مالی زن باردار، وی را طلاق دهد.

به طور کلی، در نظام حقوقی ایران، مشخصات و شرایط مرتبط با طلاق و جدا سازی از همسر باردار برابر با موارد عادی طلاق است، و تنها تفاوت به مدت زمان نگهداری عده پس از طلاق برمی‌گردد، که این مدت زمان در صورت بارداری و عدم بارداری زن متفاوت است.

 

شرایط طلاق زن حامله

روند رسیدگی به طلاق در نظام حقوقی ایران با دادن دادخواست طلاق توافقی یا از طرف مرد (صدور گواهی عدم امکان سازش) شروع می‌شود، و این روند برای زنان حامله نیز به همین شکل اجرا می‌شود. در زیر به جزئیات بیشتر در مورد روند رسیدگی به طلاق در ایران پس از ارسال دادخواست طلاق یا صدور گواهی عدم امکان سازش اشاره می‌شود:

 1. ارجاع به مرکز مشاوره خانواده: پس از درخواست طلاق توافقی یا صدور گواهی عدم امکان سازش، دادگاه زوجین را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع می‌دهد. در این مرکز، زوجین با مشاوران خانواده در مورد مشکلات و اختلافات خود مشورت می‌کنند.
 2. دعوت به سازش: بر اساس مشورت مشاوران خانواده، زوجین به سازش دعوت می‌شوند. اگر زوجین تصمیم به سازش نگیرند یا پس از سازش به توافق نرسند، روند طلاق ادامه می‌یابد.
 3. تصمیم دادگاه: در صورتی که زوجین در مراحل مشاوره و سازش به توافق نرسند، دادگاه بر اساس شواهد و مدارک ارائه شده تصمیم می‌گیرد. دادگاه ممکن است حکم طلاق صادر کند و تبدیل طلاق به قرارداد نهایی کند.

در مورد زنان حامله نیز این روند به همین شکل ادامه می‌یابد. تنها تفاوت در شرایط جدا شدن از همسر باردار این است که اگر زوجین تصمیم به طلاق توافقی داشته باشند، باید در مورد مسائلی مانند حضانت فرزند، هزینه‌های زایمان و نفقه زن توافق کنند و دادگاه این توافق را مورد تأیید خود قرار می‌دهد.

به طور کلی، روند رسیدگی به طلاق در ایران به توافق و سازش زوجین توسط دادگاه و مشاوره از طریق مرکز مشاوره خانواده آغاز می‌شود، و این روند برای زنان حامله نیز مشابه است.

 

طلاق زن حامله کدام نوع طلاق است؟

در نظام حقوقی ایران، طلاق به دو دسته تقسیم می‌شود: بائن و رجعی.

 • طلاق بائن: در این نوع طلاق، شوهر حق رجوع به زندگی مشترک ندارد، و پس از انجام این نوع طلاق، زن و شوهر نمی‌توانند به زندگی مشترک بازگردند. مصادیق طلاق بائن در قانون مدنی مصرح شده و تعداد محدودی موارد از طلاق بائن مستثنا هستند.
 • طلاق رجعی: در این نوع طلاق، شوهر می‌تواند در طول مدت معین (عده) که به زودی به آن اشاره می‌شود، به زن رجوع کند و زن و شوهر بدون نیاز به ازدواج مجدد می‌توانند زندگی مشترک خود را از سر بگیرند.

طلاق زن حامله نیز در اصل یک نوع از طلاق رجعی است. اگر زن حامله طلاق بگیرد، اگر شوهر در مدت معین عده (که در ادامه به آن اشاره شده است) به زن رجوع کند، زن و شوهر می‌توانند به زندگی مشترک بازگردند.

مصادیق طلاق بائن در قانون مدنی ایران به تعداد محدودی مشخص شده‌اند، و بیشتر طلاق‌ها از نوع رجعی هستند. اگر زن حامله طلاق بگیرد و در مدت معین شوهر به او رجوع نکند، طلاق زن حامله نیز به نوع رجعی تبدیل می‌شود.

 

 

نتیجه و آثار طلاق زن حامله

حاملگی زن در زمان طلاق تأثیرات مهمی بر زندگی بعد از طلاق و مسائلی مانند عده، نفقه، و حضانت فرزندان دارد. در نظام حقوقی ایران، تأثیرات حاملگی در زمان طلاق به شرح زیر است:

 1. عده طلاق زن حامله:
  • عده به مدتی اشاره دارد که زن پس از طلاق باید صبر کند تا بتواند دوباره ازدواج کند. این مدت زمان تا زمان تولد فرزند ادامه دارد. هدف از وجود عده این است که ازدواج زن در دوران حاملگی با زندگی مشترک قبلی خود تفاوت کند و شبهه در مورد نسبت فرزند برطرف شود. عده زن باردار تا زمان تولد فرزند به ادامه نمی‌پیچد و پس از این مدت، مانعی برای ازدواج مجدد نخواهد بود.
 2. نفقه زن حامله بعد از طلاق:
  • نفقه عبارت از همه نیازهای متعارف زن برای زندگی، از جمله خوراک، مسکن، و پوشاک می‌باشد. پس از طلاق، وظیفه پرداخت نفقه همچنان بر دوش شوهر است و بر اساس ویژگی‌های زن و با توجه به عرف جامعه تعیین می‌شود. نکته مهم این است که نفقه زن حامله حتی پس از پایان ازدواج تا زمان زایمان بر مرد واجب است و پس از وضع حمل، وظیفه پرداخت نفقه فرزند به عهده پدر می‌باشد.
 3. حضانت فرزند بعد از طلاق زن حامله:
  • حضانت فرزندان بعد از طلاق تا سن هفت سالگی به مادر تعلق دارد، مگر اینکه توافق خاص دیگری بین والدین صورت گیرد یا یکی از شرایط سلب حضانت از مادر، مثل اعتیاد او وجود داشته باشد. پس از هفت سالگی فرزندان، حضانت تا بلوغ شرعی (9 سال برای دختران و 15 سال برای پسران) با پدر خواهد بود. پس از بلوغ، انتخاب که با کدام والد زندگی کنند، به فرزندان تعلق دارد.

در نتیجه، حاملگی زن در زمان طلاق تأثیرات مهمی بر تعیین عده، نفقه، و حضانت فرزندان دارد و این تأثیرات تا زمان تولد فرزند ادامه دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4004 602 0915