وکیل نفقه در مشهد

 مبناي قانوني مسئوليت ناشي از ترك فعل  

وکیل نفقه در مشهد

نفقه چیست ؟

نفقه به هزینه های تمام زندگی عادی زن می گویند ، مانند لباس ، غذا و لوازم زندگی که بر وظیفه مرد است . نفقه را بر اساس وضعیت مالی مرد تعیین میکنند و نفقه زن تعلق میگیرد و بر عهده مرد است .

چگونگی مطالبه نفقه

اگر مردی نفقه زن خود را به او پرداخت نکند ، زن میتواند شخصا یا با استفاده از وکیل نفقه دادخواستی برای مطالبه نفقه را دادگاه ببرد و دادگاه مبلغ نفقه را با استفاده از کارشناس تعیین میکند و مرد مکلف به پرداخت نفقه است . میزان نفقه مبلغ ثابت و مشخصی نیست و برای هر فردی متفاوت است . حال اگر مرد ترک انفاق کند و از دادن نتقه بپرهیزد زن میتواند با گرفتن حکم جل مرد اموال مرد را توقیف کند .

مزایا استفاده از وکیل نفقه

استفاده از وکیل نفقه در پرونده های نفقه بسیار مفید و موثر است . چرا که با استفاده از وکیل نفقه سرعت در روند پرونده شما بالا می روند و با استفاده از وکیل نفقه دیگر نیازی به حضور شما در دادگاه نیست و وکیل شما جای شما انجا حضور خواهد داشت . از دیگز مزایا وکیل نفقه این است که با استفاده از دانش و تجربه ایشان میتوان به راحتی در پرونده برنده باشید .

نفقه فرزند

به طور کلی بین نفقه های  دختر و پسر تفاوت هایی وجود دارد . فرزند دختر در صورت نداشتن اشتغال و نداشتن استقلال مالی تا زمانی که ازدواج نکرده باشد نفقه اش بر عهده پدر است و فرزند پسر تا سن 18 سالگی و پایان خدمت در صورتی که توانایی کار را نداشته باشد بر عهده پدر است .

نکاتی که باید راجب نفقه بدانیم

1-در عقد دائم نفقه بر عهده ی مرد است و در عقد موقت در صورت شرط ضمن عقد نفقه به زن تعلق می گیرد .

2-اگر وضعیت اقتصادی مرد بد باشد نفقه زن بر فرزند الویت دارد .

3-اگر بدون هیچ دلیلی زن از انجام وظایف زناشویی خود امتناع کند نفقه به او تعلق نمیگیرد .

4-اگر 6 ماه بعد از تعیین نفقه توسط دادگاه مرد نفقه را به زن نپردازد حق طلاق به زن داده خواهد شد .

راهکار مطالبه نفقه از شوهر

مواردی که باید برای دریافت نفقه و برای پرکردن دادخواست از ان اطلاع داشته باشید شامل موارد زیر است :

_زن به عنوان همسر تمام وظایف خود را انجام داده باشد .

_تمکین کامل از طرف زن .

_در طول ازدواج نفقه ای دریافت نکرده باشید .

اثبات این موارد شاید به نظرسخت بیاید اما با استفاده از وکیل نفقه کار برای شما بسیاراسان میشود و ایشان با مدارک قانونی شرایط تعیین شده شما را برای کارشناسان به اثبات میرساند .

نفقه در عقد موقت

در عقد موقت اگر شرط شده باشد که نفقه درطول این زمان به زن داده بشود نفقه به زن تعلق میگیرد . در غیر این صورت اگر ذکر و شرط نشده باشد نفقه به زن تعلق نمیگیرد .

نفقه در دوران طلاق

اگر طلاق از نوع رجعی باشد در زمان عده که سه طهر می باشد نفقه به زن تغلق میگیرد مگر اینکه زن نشوز باشد .

اما در فسخ نکاح و طلاق بائن مانند طلاق قبل از نزدیکی یا طلاق در زمان یائسگی و طلاق خلع و مبارات که برای شوهر حق رجوعی وجود ندارد بنابراین زوج نیز وظیفه پرداخت نفقه در زمان عده را ندارد و فقط در صورتی نفقه تعلق میگیرد که زن باردار باشد و تازمانی که که زن باردار است نفقه به زن تعلق میگیرد .

نفقه در زمان وفات زوج

اگر زوج فوت بشوند در تاریخ چهارماه و ده روز که دوران عده است نفقه  به او تعلق میگیرد که اقاربی موظف به پرداخت نفقه می باشد .

گواهی ناشزگی زوجه و عدم پرداخت نفقه

طبق قانون مدنی : در صورتی که نفقه به زوجه تعلق بگیرد و زوجه از انجام وظایف امتناع ننماید . و زن تمکین عام و خاص ننماید و مرد با دادخواست عدم نمکین به دادگاه برود و زن را محکوم تمکین نماید اما زن همچنان تمکین ننماید بعد از قطعی شدن حکم گواهی نشوز زن صادر میگردد و دیگر نفقه به او تعلق نمیگیرد .

لازم به دکر است که گاهی عدم تمکین زن موجه است مانند بیماری های جنسی یا مورد ضرب و شتم قرار گرفتن از مرد در این صورت جهت اثبات ادعای خود باید گزارش کلانتری و شکواییه و استشهادیه ارائه نماید تا برای رئیس دادگاه مانع مشروع احراز گردد

نفقه معوقه چیست؟

همانطور که از اسم این نفقه معلوم است نفقه ای است که به تعویق افتاده و داده نشده است . در واقع در توضیحی کوتاه تر میتوان گفت نفقه معوقه نفقه ای است که در گذشته باید به شخصی مانند زن یا فرزند داده میشده اما پرداخت نشده و نفقه هنوز باقی مانده است .

 

4004 310 0915