چک سفید امضا و سو استفاده از آن

چک سفید امضا و سو استفاده از آن

چک سفید امضا و سو استفاده از آن

ممکن است بارها شنیده باشید که افراد در مبادله و روابط کاری خود ممکن است به فردی که مورد اطمینان آن هست اقدام به دادن چک به صورت سفید امضا کنند حال اگر آن شخص بخواهد از آن چک سوء استفاده بکند باید ببینیم که چه مجازاتی شامل آن فرد می‌شود و قانون برای این اقدام چه مجازاتی را در نظر گرفته است پس در ادامه به بررسی این مورد می پردازیم.

تعریف چک سفید امضا

در تعریف چک سفید امضا باید گفت زمانی که شخصی که صاحب دست چک است چک خود را بدون مشخص کردن مبلغ و تاریخ ،بدون اینکه این‌ها را در چک وارد کند و بنویسد، چک را امضا می‌کند و به دریافت کننده در واقع اختیار این را بدهد که هر زمان که خواست مبلغ مورد توافق یا مبلغی که قبلا مشخص کرده‌اند را وارد کرده و چک را وصول کند.
پس می‌توان گفت چکی که فقط امضا داشته باشد هیچ یک از بخش‌های آن کامل نشده باشد را چک سفید امضا گویند البته عده چک سفید امضا را فقط چکی می‌دانند که مبلغ وارد نشده باشد. که این عمل یکی از موارد خطرناک و نگران کننده برای صادر کننده می‌باشد زیرا دارنده چک هر زمان که بخواهد می‌تواند تاریخ و مبلغ مورد نظر خود را وارد کند و چک را به بانک ببرد تا آن را نقد کند. چک سفید امضا در چه مواردی استفاده می‌شود:
ممکن است در معامله‌ای جهت ضمانت از چک سفید امضا استفاده شود. مورد دیگر در معاملات تجاری که به عنوان مثال موجر برای اینکه مطمئن شود که ملکش در زمان مشخص و معین تخلیه می‌شود از مستاجر می‌خواهد که به او چک سفید امضا بده مورد دیگر این است که ممکن است در یک معامله‌ای طرفی ضرری را متحمل شده باشد و برای جبران این ضرر تقاضای چک سفید امضا بکند.

سو استفاده از چک را چگونه خنثی کنیم؟

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که بعد از اینکه چک سفید امضایی بنا به موارد بالا صادر شد چگونه از سوء استفاده بعد از آن جلوگیری کنیم چون ممکن است فردی که چک دست او هست به عهد خود وفا نکند و بخواهد از آنچه سوء استفاده کند و هر مبلغی که دوست داشته باشد را در چک وارد کند و بخواهد آن را وصول کند.
برای که این اتفاق نیفتد در مقابل چک سفید امضا حتماً باید از فرد مقابل رسید دریافت کنیم و در آن رسید این مطلب را حتماً قید کنیم که چه کیک به عنوان مثال برای امانت صادر شده است حتماً باید در رسید قید شود که چک برای امانت صادر شده است و صادر کننده چک نیز رسید را نزد خود نگاه دارد می‌توان حتی داخل خود چک ضمانت بودن آن را قید کرد تا فرد نتواند بعداً مشکلاتی را ایجاد کند و از آن چک سوء استفاده کند.

مجازات سو استفاده کردن از چک سفید امضاء

سو استفاده کردن از چک سفید امضا به علت اینکه فرد نسبت به امانتی که در دست او بوده است خیانت کرده است نوعی خیانت در امانت به حساب می‌آید و طبق قانون اگر کسی از چک سفید امضایی که به او سپرده شده است یا به طریقی به او رسیده است سوء استفاده کند مجازات حبس را به دنبال خواهد داشت پس باید به این نکته توجه کرد که در این خصوص فرد باید به قصد سوء استفاده کردن از چک این عمل را انجام دهد تا جرم مورد نظر محقق شود و باید این را هم بدانیم که برای اثبات این مورد هم باید سفید امضا بودن چک ثابت شود و هم سوء استفاده فرد اثبات شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4004 602 0915