وکیل رابطه نامشروع مشهد

وکیل پایه یک در مشهد

وکیل رابطه نامشروع مشهد

جرم رابطه نامشروع در فضای مجازی

افرادی که مرتکب رابطه نامشروع یا همان سکس چت در فضای مجازی می شوند، همانند جرم رابطه نامشروع فیزیکی مطابق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد و همان مجازات 99 ضربه شلاق هم برایشان در نظر گرفته می شود . اما رسیدگی به این نوع از رابطه نامشروع مجازی برخلاف رابطه نامشروع فیزیکی موضوع ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی، مستقیما در دادگاه به عمل نخواهد آمد و شاکی می بایست شکایت خود را به دادسرا ارائه نماید.

نحوه شکایت از جرم رابطه نامشروع

برای شکایت از جرم رابطه نامشروع، شاکی باید به دادسرایی که جرم در آن منطقه اتفاق افتاده است شکایت خود را ارسال کند و از این طریق شکایت خود را ثبت نماید. دادسرا صالح برای رسیدگی به آنجرم رابطه نامشروع در تهران و شهرستان ها متفاوت است به این ترتیب که در تهران، دادسرای صالح، دادسرای ارشاد، و در شهرستان ها دادسرای عمومی می باشد. ثبت شکایت فقط از طریق مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک ممکن است.

پس از ثبت شکایت جرم رابطه نامشروع و پرداخت هزینه دادرسی به هر کدام از طرق حضوری یا الکترونیکی تحقیق درباره جرم آغازشده و در صورت احراز جرم ، پرونده برای بررسی و صدور حکم به دادگاه ارسال می شود تا بررسی های لازم در دادگاه انجام شود و در صورتی که تحقق این جرم اثبات شد، دادگاه برای مجازات مجرمین حکم صادر کند.

تفاوت جرم رابطه نامشروع با جرم زنا

رابطه نامشروع به هر رابطه ای اعم از جنسی و یا غیر آن گفته می شود که زن و مرد بیگانه بدون وجود علقه ی زوجیتی، با یکدیگر دارند؛ درحالی که زنا به معنای رابطه جنسی کامل میان زن و مردی است که علقه زوجیتی میان آنها وجود ندارد.یکی از مهم ترین موضوعاتی که اسلام مؤکداً به آن اهمیت داده است، حدود روابط بین زن و مرد است و دلیل این تأکید هم، جلوگیری از وقوع آسیب های اجتماعی و فردی است که ممکن است به افراد وارد شود. از این رو قانونگذار با تکیه بر قواعد شارع مقدس و هم چنین با توجه به اوضاع، احوال و شرایط جامعه جرایمی را در رابطه با این مهم پیش بینی کرده است .

مجازات رابطه نامشروع زن و مرد متاهل

امروزه رابطه نامشروع به دلایل مختلفی افزایش یافته است و طبق اسلام و شرایط کشور ایران برای این امر مجازات هایی تعیین شده اند. هرگونه روابطی که خارج از علقه زوجیت باشد، رابطه نامشروع است.

مجازات رابطه زن شوهردار:

خیانت به هر دلیلی یک امر ناپسندیده در هر قانون و فرهنگی بوده و در صورت مشاهده با فرد مرتکب شونده برخورد می شود و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. در صورتی که یک زن شوهر دار با مردی دیگر رابطه نامشروع داشته باشد ( دقت کنید؛ روابط نامشروع نه زنا) و در صورت اثبات آن به دادگاه، قاضی می تواند بین 1 تا 99 ضربه شلاق برای فرد بنویسد. همچنین دادگاه با توجه به شرایطی می تواند این ضربات را به جرایم نقدی تبدیل کند.)

مجازات رابطه نامشروع مرد متاهل:

بین مرد متاهل خائن با زن خائن هیچ تفاوتی وجود ندارد و هر کدام از آن ها در صورت داشتن روابط نامشروع باید مجازات شوند. میزان مجازات نیز بین 1 تا 99 ضربه شلاق خواهد بود. مرد متاهل نیز می تواند ضربات شلاق را به جرایم نقدی تبدیل کند.

جرم رابطه نامشروع در اسلام

حکم رابطه نامشروع در اسلام و شرعیت ما در محدوده رابطه‌های تعریف شده قانونی تعیین می‌شود. در واقع اگر علقه زوجیت صورت نگرفته باشد، هرگونه روابط بین زن و مرد نامحرم به هم، دارای مجازات است. در تعریف علقه زوجیت این مطلب قابل ذکر است که مرد و زن یا به واسطه خواندن صیغه به هم محرم شده و یا با جاری شدن عقد به نکاح یکدیگر در خواهند آمد‌.

مرجع صالح رسیدگی به جرم رابطه نامشروع

مطابق قوانین و مقررات کیفری، مرجع صالح به رسیدگی در جرایم تحت عنوان رابطه نامشروع زنا، دادگاه کیفری یک محل وقوع جرم میباشد و اثبات رابطه نامشروع زنا در دادگاه کیفری یک انجام میپذیرد.

مرجع صالح به رسیدگی جرایم تحت عنوان روابط نامشروع کمتر از زنا در صلاحیت دادگاه کیفری دو محل وقوع جرم است و دادگاه کیفری دو در خصوص اثبات رابطه نامشروع کمتر از زنا رسیدگی مینماید.

پرونده کیفری اثبات این جرم چه زنا باشد چه کمتر از زنا باشد، حسب مورد مستقیما به دادگاه کیفری یک یا  کیفری دو ارسال میگردد و دادسرای عمومی و انقلاب در اینگونه پرونده ها فاقد صلاحیت و رسیدگی اعم از تحقیق و تعقیب است .

ارتباط رابطه نامشروع و حق طلاق

رابطه نامشروع مرد و حق طلاق زن با توجه به شروط دوازده گانه قباله ازدواج:در قباله ازدواج شروط دوازده گانه ای تنظیم شده اند که اصولا مردان در زمان عقد نکاح آن را امضا نموده و زوجه را مشمول حق طلاق قرار می دهند. در این شروط دوازده گانه به صورت ویژه نامی از رابطه نامشروع دیده نمی شود اما با توجه به تفصیلی بودن موارد ذکر شده، می توان رابطه نا مشروع را در عداد بندهای 2 و 9 و تحت عنوان سوء معاشرت مرد و جرائم مغایر با حیثیت خانوادگی زن قرار داد و از این جهت زن را مشمول حق طلاق دانست.

رابطه نامشروع مرد و حق طلاق زن با توجه به ماده 1130 قانون مدنی: زن می تواند با توجه به بند یک ماده 1130 قانون مدنی و با استناد به ادله رسمی و معتبر خود، درخواست طلاق دهد. استناد قانونی ماده مذکور، عسر و حرج زوجه می باشد.

اصولا زوجه زمانی به ماده 1130 قانون مدنی متوسل می گردد که مرد در زمان عقد نکاح، شروط دوازده گانه را امضا ننموده باشد.

موارد منع رابطه نامشروع

  • وجود داشتن زوجیت
  • اعمالی از قبیل تقبیل یا مضاجعه
  • اکراهی یا اجباری نبودن رابطه
  • زنا نبودن رابطه

رابطه نامشروع با دختران باکره

هرگونه ارتباط فیزیکی و اعمال منافی عفت میان جنس مؤنث و مذکر رابطه نامشروع تلقی شده است. زنا نیز عبارت است از عمل زناشویی و دخول با شخصی غیر از همسر شرعی.

مجازات دختر باکره در ارتکاب زنا صد ضربه شلاق است. اما مجازات مردی که با دختر باکره رابطه زنا برقرار می کند اگر مرد، همسر دائمی و بالغ دارد و با همسرش رابطه جنسی برقرار کرده و هر وقت هم که بخواهد این امکان فراهم باشد؛ محصن محسوب می شود و سنگسار می شود اما اگر مرد مجرد بوده یا با همسرش رابطه جنسی برقرار نکرده باشد؛ به صد ضربه شلاق محکوم می شود.

مجازات دختر باکره و مرد چه همسر داشته باشد چه نداشته باشد در ارتکاب رابطه نامشروع کمتر از زنا مانند در آغوش گرفتن هم، صد ضربه شلاق است.

مجازات شلاق در جرم رابطه نامشروع

در خصوص اینکه شرایط اجرای حکم شلاق رابطه نامشروع چیست باید به آیین نامه نحوه اجرای حکم مجازات شلاق توجه نمود که مواردی در این خصوص مقرر داشته است . البته گفتنی است که در برخی موارد ، امکان تبدیل حکم شلاق رابطه نامشروع به جزای نقدی وجود دارد و اگر مجازات شلاق تا سی ضربه باشد ، ممکن است دادگاه با وجود جهات مخففه ، متهم را معاف از مجازات نماید.

 

 

جهت مشاوره با بهترین وکیل کیفری در مشهد با شماره 09156024004 تماس بگیرید

موسسه حقوقی حق جویان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4004 602 0915